Najdziwniejsze i najbardziej szalone rekordy Guinnessa dotyczące pizzy

Sty 15, 2019 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Pizza to znany i lubiany posiłek na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wciąż pobijane są rekordy Guinnessa dotyczące tego przysmaku. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najbardziej szalone rekordy z udziałem włoskiego dania.

Najdroższa pizza świata

Ile kosztuje najdroższa pizza świata? Jej jeden kęs w przeliczeniu kosztuje około 200 zł, a za jeden kawałek trzeba zapłacić aż ponad tysiąc złotych. Nowojorska restauracja “Industry Kitchen” oferuje najdroższą pizzę świata. Została ona po raz pierwszy przygotowana 27 kwietnia 2017 roku i kosztowała dokładnie 2700 dolarów. Na rekordowo drogej pizzy znajdują się wykwintne dodatki, takie jak: ser pleśniowy Stilton, pasztet strasburski Foie Gras ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich, najwyższej jakości francuskie trufle, kawior pochodzący z Morza Kaspijskiego oraz 24-karatowe z Ekwadoru. Całość została wypieczona na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy. Aby móc delektować się smakiem najdroższej pizzy świata, trzeba ją zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem (około 48 godzin wcześniej), a to za sprawą trudno dostępnych składników. Okazuje się, że największych zysków dla restauracji wcale nie przynosi najdroższa pizza świata. Restauratorzy największe zyski czerpią po prostu z samego faktu posiadania w menu takiej pizzy.

Najdłuższa pizza świata

W 2010 roku w Krakowie padł rekord na najdłuższą pizzę świata. Osiągnęła ona długość 1 kilometra, 10 metrów i 28 centymetrów i tym samym została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Najdłuższa pizza świata była przygotowywana na krakowskich błoniach przez ponad 18 godzin. Do jej upieczeniu zużyto: 3,5 tony mąki, 1500 litrów sosu pomidorowego oraz 1600 kg mozzarelli. Wszystko przyrządzono na ponad kilometrowym stole. Specjalnie z tej okazji zbudowano także specjalny piec indukcyjny w kształcie lokomotywy, który wolno opiekał ciasto.

Rekord ustanowiony przez Polaków został jednak pobity 7 lat później. W czerwcu 2017 roku w miejscowości Fontana w stanie Kalifornia przygotowano blisko dwukilometrową pizzę (1930,39 m długości). Została ona przyrządzona z ponad 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego i ponad 1,5 tony mozzarelli. Po upieczeniu rozdano ją pomiędzy kilkoma lokalnymi instytucjami charytatywnymi.

Najostrzejsza pizza świata

Najostrzejsza pizza została przyrządzona w…Polsce. Jej składnikami są przede wszystkim różnego rodzaju papryczki (chili, jalapeno, pepperoni) oraz nie wszystkim znane papryczki z najwyższych miejsc na skali Scoville’a – papryka Carolina Reaper, Trinidad Scorpion i Naga Yolokia. Pizzeria, w której jest serwowana najostrzejsza pizza świata, rzuciła nawet specjalne wyzwanie – zgodnie z zasadami piekielnie ostrą pizzę należy zjeść samodzielnie i bez popijania. Póki co nie udało się jeszcze wyłonić zwycięzcy.

najostrzejsza pizza swiata 300x200

Rekord w robieniu ciasta na pizzę – najszybsza pizza świata

Restauracja Six Hundred Downtown w stanie Ohio zasłynęła z przygotowania najszybszego ciasta na pięć pizz w rozmiarze 30 centymetrów. Rekord został ustanowiony przez menadżerkę lokalu – Brittany Rowe, która za zadanie miała uformować 5 spodów do pizzy z kul ciasta o wadze 3500 gramów. Przygotowanie spodów zajęło Brittany Rowe zaledwie 33,94 sekundy i tym samym pobiła ona poprzedni rekord, który wynosił 41,24 sekundy.

Najwięcej pudełek od pizzy

Dla pewnego mieszkańca Nowego Jorku pizza jest całym światem i to dosłownie, ponieważ zajmuje się on…profesjonalnym oprowadzaniem turystów po sławnych pizzeriach w mieście. Jak twierdzi, w ciągu tygodnia zjada około 15 kawałków pizzy, co zaowocowało przyznaniem mu oficjalnego rekordu Guinnessa w kategorii – najwięcej pudełek od pizzy. Za kolekcję 595 pudełek tytuł ten był w pełni zasłużony. Na jego bogatą kolekcję składają się opakowania, które zdobył samodzielnie oraz te, które podarowali mu znajomi. Kartony po pizzy pochodzą aż z 42 krajów.

Najwięcej przedmiotów związanych z pizzą

W 2011 roku został ustanowiony kolejny rekord dotyczący pizzy. W Filadelfii w Stanach Zjednoczonych niejaki Brian Dwayer z Fishtown otrzymał rekord Guinnessa za największą kolekcję przedmiotów związanych z pizzą, która wynosiła dokładnie 561 sztuk przedmiotów. Wytyczne dotyczące ustanowienia rekordu wymagały, aby każdy ze zgromadzonych przedmiotów zawierał chociaż jeden obrazek przedstawiający pizzę, wymawiał głośno słowo “pizza” lub był wykonany na motywie pizzy. Trzeba przyznać, że Brian Dwayer to bez wątpienia prawdziwy fan pizzy.