Czy pizza zawsze jest okrągła?

Paź 5, 2018 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Oryginalna pizza pochodząca z Neapolu ma okrągły kształt, co wcale nie oznacza, że zawsze taka musi być. Klasyka lubi być przełamywana, więc i pizza może być podawana w różnorodnych kształtach.

W jakim kształcie podawać pizzę?

Fantazja pizzermanów nie zna granic, podobnie jak tych, którzy chcą zaskoczyć oryginalnym kształtem pizzy swoich bliskich. Klasyczna pizza pochodząca z Neapolu ma kształt okrągły, ale wystarczy udać się dalej na południe Włoch, a konkretnie na Sycylię i można tam zasmakować pizzy w wersji kwadratowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść również tym śladem i wykonać pizzę rodem z Sycylii samodzielnie lub też pokusić się o nadanie jej jeszcze innego kształtu. Pizza w kształcie serca będzie doskonałą propozycją na Walentynki lub romantyczny wieczór spędzony we dwoje. Dzieci z kolei zachwyci pizza w formie kwiatka, misia, węża, słońca – możliwości jest naprawdę wiele, a jedyne co nas może ograniczać, to własna wyobraźnia. Z kolei na wieczór panieński lub kawalerski można pokusić się o jeszcze bardziej frywolny kształt.

czy pizza jest zawsze okragla 1 300x225źródło: pinterest.com

Dlaczego pizza najczęściej jest okrągła?

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego pizza jest okrągła. Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Okrągły kształt jest praktyczny, łatwo można go upiec w piecu, jak i pokroić, a co za tym idzie – również zjeść. Bo pamiętajmy, że choć kultura często podpowiada nam, by jeść nożem i widelcem, to w przypadku pizzy – ta zasada savoir vivre nie do końca ma zastosowanie. Wielu z nas nie wyobraża sobie jeść pizzy inaczej niż właśnie rękami, a jej okrągła forma ułatwia krojenie na trójkątne kawałki, które następnie swobodnie trzyma się w dłoniach.

Podobno kształt pizzy to również kwestia pudełek. Według niektórych wyciągnięcie kawałka okrągłej pizzy z kwadratowego pudełka jest dużo prostsze. W przypadku pizzy kwadratowej czy prostokątnej pudełko musiałoby zostać stworzone co do milimetra. Również samym dostawcom bardziej komfortowo wozi się pizzę w pudełkach kwadratowych, a do tego opakowania w tym kształcie dłużej zachowują ciepło.

Anegdoty na temat okrągłej pizzy

Wiele osób poszukuje odpowiedzi, dlaczego pizza jest okrągła. Przeszukując chociażby sam internet, nie brakuje śmiesznych anegdot i hipotez na ten temat. Jedna z nich mówi o trzech głodnych matematykach, którzy chcieli stworzyć pizzę idealną, ale nie chcieli, aby któraś z figur geometrycznych poczuła się urażona. W związku z tym stwierdzili, że pizza będzie okrągła, kawałki jej trójkątne, a pakować się ją będzie do kwadratowych lub prostokątnych pudełek. Co do prawdziwości tej anegdoty jest wiele wątpliwości, ale w końcu w “każdej plotce jest ziarenko prawdy”.

Z pewnością dla prawdziwych smakoszy pizzy to nie jej kształt jest ważny, a smak. Odpowiednio wypieczone ciasto, świeże dodatki i dobrej jakości ser decyduje o ostatecznym smaku tego włoskiego przysmaku, a przecież to w pizzy powinno liczyć się najbardziej.