Pizza i jej kulinarne odpowiedniki na świecie

Kwi 19, 2021 | Ciekawostki, Pizza na świecie | 0 komentarzy

Pizza to z pewnością jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Zyskało tak wiele różnych wariantów smakowych, że każdy znajdzie placek, który będzie odpowiadał mu smakiem i aromatem. Czy jednak pizza jest wyjątkiem i w innych zakątkach świata nie powstawały podobne wyroby z ciasta drożdżowego? W poniższym artykule zebraliśmy kilka pysznych dań, które smakiem mogą konkurować z pizzą, a w niektórych rejonach świata cieszą się nawet większą popularnością. Zapraszamy do czytania!

Krótko o historii pizzy i okrągłych placków

Płaskie placki znane były różny kulturom od starożytności. Pierwsze chleby nie przypominały okrągłych i pulchnych bochenków, o wiele bliżej było im do pizzy i tortilli. Ciasto zwykle wypiekano na rozgrzanych do czerwoności kamieniach, które układano w palenisku. Cały proces przebiegał szybko i sprawnie – w kilka chwil posiłkiem mogła cieszyć się cała rodzina.

Zanim pizza ujrzała światło dzienne, przygotowywana była jako focaccia, czyli rodzaj pieczywa posypany przyprawami i serem. Następnie smak wzbogacono pomidorami i oliwkami. Tak naprawdę dopiero po odkryciu Ameryki (i zwiększeniu się różnorodności warzyw) powstały 3 pierwsze przewodnie smaki pizzy: z serem i bazylią, z pomidorami, a także z mozzarellą.

Pizza w innych rejonach świata

Placki podobne do pizzy powstawały też w innych kulturach. Nic dziwnego, w końcu smak ciasta w połączeniu z serem i pomidorami jest kusząco obłędny. Pomimo drobnych różnic, można łatwo zauważyć, że dania z naszego zestawienia są łudząco podobne od pizzy.

1# Langosz – „pizza” z ziemniakami

Langosz to danie wywodzące się w kuchni węgierskiej i słowackiej. Z wyglądu przypomina pizzę, jednak ciasto składa się z mąki, drożdży, mleka i tłuczonych ziemniaków. Następnie wyrabia się placek i smaży go na głębokim oleju. Langosza jada się z różnymi dodatkami, jednak najpopularniejszymi są: masło czosnkowe, śmietana, ser żółty, szynka i różne warzywa – w dowolnej kombinacji.

ciasto jak pizza 300x199

2# Tarta z pomidorami i serem – prawie jak pizza

A gdyby tak zrobić pizzę na…cieście francuskim? Sama tarta wywodzi się z Francji i wymyślono ją w 1898 roku. Jej twórczyni prawdopodobnie przypadkiem pomyliła kolejność i najpierw wyłożyła brytfankę owocami, a dopiero na to położyła ciasto. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania i niedługo później tartę wykonywano już we wszystkich możliwych wariacjach. Według nas najciekawszą z tart jest ta, która przypomina pizzę, a w środku ma szynkę, ser i pomidory.

3# Chaczapuri – pizzowe placki z resztek

Gruzińskie ciasto na chaczapuri robi się podobnie jak na pizzę, niekiedy jednak do ciasta dodaje się tłustego białego sera, co sprawia, że jest o wiele bardziej chrupiące po wypieczeniu. Warto też zwrócić uwagę, że ciasto chaczapuri jest o wiele bardziej puszyste niż w przypadku pizzy. Dzieje się tak z powodu wody gazowanej lub sodowej, która jest dodawana do ciasta. Gruziński przysmak jest serwowany z serem, szynką, mięsem mielonym lub fasolą. Chaczapuri znane są również z tego, że są zero waste, ponieważ daje się do nich to, co akurat zalega w lodówce.

4# Lahmacun – turecka pizza bez sera

Lahmacun to pyszny placek z mięsnym nadzieniem. Robi się go w Turcji i traktowany jest jako fast food. Jego charakterystyczny aromat skutecznie przyciąga do straganów, a sam placek tradycyjnie piecze się na kamieniu lub w specjalnym piecu – trudno odtworzyć te warunki w domowym zaciszu. Ciasto na lahmacun powstaje mąki, drożdży, wody i oliwy, a jako farszu używa się mielonej jagnięciny, czosnku, cebuli, papryki, cukinii i przypraw. Po upieczeniu placek skrapia się cytryną i serwuje z natką pietruszki i dipem na bazie śmietany lub jogurtu.

Warto wiedzieć, że im bardziej chrupiący jest lahmacun, tym bardziej starano się przy jego przygotowaniu.

5# Pide – pizza w kształcie łódki

Kolejnym przysmakiem przypominającym pizzę jest turecki pide. Ciasto robi się podobnie jak do klasycznej pizzy, jednak formuje się z niego coś na kształt łodzi. Następnie przestrzeń wypełnia się serem, papryką, pomidorem, przyprawami i masłem. Tym, co zdecydowanie odróżnia pide od pizzy jest jajko, które wbija się na sam wierzch.