Dlaczego pizza jest w kwadratowych pudełkach? Sprawdzamy!

Gru 3, 2019 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Pizza każdemu kojarzy się z okrągłym plackiem. Jednak bywają takie dni, kiedy nachodzą nas różne przemyślenia i filozoficzne pytania, a jedno z nich brzmi: dlaczego pizza jest w kwadratowych pudełkach? Niektórzy zabawnie wytłumaczą, że jest tak, by matematycy mogli ułożyć z placka jak najwięcej figur. Jeszcze inni pragmatycznie stwierdzą, że okrągła pizza jest łatwiejsza do wykonania, gdyż nie trzeba jej wałkować. Jak jest naprawdę? Czy kształt pizzy jest przypadkowy? O tym dowiemy się z artykułu.

Jaki kształt miała pierwsza pizza?

Trudno jest określić, jaki kształt miała pierwsza pizza. Z dużym prawdopodobieństwem była ona okrągła. Włosi należą do praktycznych ludzi – cenią proste rozwiązania i nie lubią komplikować codziennych czynności. Okrągłego placka nie trzeba wałkować, wystarczy nim zakręcić, a ciasto znacznie wydłuży się pod własnym ciężarem. Można też rozciągać je ręką, co przyniesie podobny skutek.

Pizza o kształcie kwadratowym nie jest trudniejsza do zrobienia, jednak wymaga większej ilości czasu. Mając do dyspozycji kwadratową blachę, należy dokładnie wtłoczyć ciasto w rogi, a następnie delikatnie je rozciągać. W ten sposób uzyskamy inny kształt i zachowamy charakterystyczne dla włoskiego placka wałeczki na obrzeżach.

Dlaczego pudełko do pizzy jest kwadratowe?

Skoro pizza od dawna znana była ze swojego okrągłego kształtu, to skąd kwadratowe pudełka? Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Wykonywanie okrągłych pudełek na masową skalę byłoby o wiele droższe. A po co przepłacać za coś, co użyjemy tylko do transportu i ewentualnego chwilowego przechowania placka? Ponadto wolne rogi pudełka można łatwo wykorzystać, na przykład kładąc tam sosy i inne dodatki.

Pierwsza pizza, jak robili ją we Włoszech?

Za pierwszą włoską pizzę uznaje się oficjalnie Margheritę. Traktowano ją z niemal świętą czcią, a sam placek musiał być jak najprostszy. Na ciasto nakładano tylko pomidory i mozzarellę, a całość posypywano świeżą bazylią. Skąd w takim razie ten cały aromat, skoro wydawałoby się, że czegoś tam brakuje? Jak już wspominaliśmy, we Włoszech stawiano na proste rozwiązania, jednak nie było to jednoznaczne z niską jakością. Składniki były wyselekcjonowane i pełne smaku, a długi czas wyrabiania ciasta (nawet kilka dni!) gwarantował, że pizza rozpływała się w ustach.

pizza kwadrat

Sfincione – klasyczna kwadratowa pizza na bardzo grubym cieście

Podążając tropem kwadratowej pizzy wypiekanej na blachach, można trafić na sycylijski specjał – pizzę Sfincione. Ten tradycyjny placek zabierany był przez miejscowych rolników jako prowiant. Jego największymi zaletami były niskie koszty wykonania i długo utrzymująca się świeżość ciasta. Sfincione składało się z tego, co akurat było pod ręką, jednak najczęściej na cieście lądowały oliwki, ser, duszona cebula, oregano i anchovies. Czasami wrzucano jeszcze kawałki chleba, co zapewne dodawało chrupkości.

Pizza w kształcie rolady, czyli Stromboli

Ciekawa pizza, która może być kształtem zbliżona do kwadratu lub wykręcona w rogal. Wszystko zależy od fantazji kucharza i jego manualnych zdolności. Stromboli jest szalenie popularne w USA, gdzie serwuje się je na równi z zapiekankami i bagietkami.

Ciasto na taką pizzę robi się podobnie do klasycznego, z tą różnicą, że nie trzeba dbać o brzegi – całość ma być po prostu płaska. Następnie na placek nakłada się odpowiednie dodatki (byle nie były za ciężkie) i wszystko zwijamy w rulon.

Warto wiedzieć, że Stromboli zostało rozpowszechnione w Stanach przez włoskich imigrantów, przez co można porównać je do popularnych u nas “pierogów” Calzone.

Czy okrągłą pizzę łatwiej podzielić?

Wydawałoby się, że trudność dzielenia pizzy nie zależy od jej kształtu, jednak okrągłą kroi się zdecydowanie ciekawiej. Co więcej, łatwiej podzielić ją na dużą ilość równych kawałków. Ponadto w trójkąty jakby przyjemniej się wgryza, bo ich czubki starczają idealnie na jeden kęs.

Czym pokroić pizzę na idealne kawałki?

Krojenie pizzy nie jest skomplikowaną czynnością, o ile mamy ostry i duży nóż. Tylko taki pozwoli nam w kilka chwil wydzielić odpowiednią liczbę kawałków. Pamiętajmy również o stabilnej podstawie, żeby ciasto nie uciekło nam z deski podczas krojenia. Jeśli pizza często gości na naszym stole, to warto zainwestować w narzędzia do krojenia. W sklepach dostępne są specjalne nożyczki, nóż mezzaluna przypominający ostrze do siekania ziół, a także nóż obrotowy do pizzy. Z takim wyposażeniem podzielenie ciasta na kawałki nigdy więcej nie będzie stanowiło problemu.

A Wy? Jakie macie teorie dotyczące kształtu pudełka na pizzę?