10 ciekawostek o pizzy, o których nie miałeś pojęcia

Lis 19, 2018 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Zapewne nie każdemu z Was są znane wszystkie informacje na temat pizzy. Co więcej, o niektórych z nich na pewno nie mieliście bladego pojęcia, a jeszcze inne z pewnością Was zaskoczą. Oto 10 ciekawostek na temat tego ponadczasowego dania.

#1 Pizza wcale nie taka włoska

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pizza wcale nie narodziła się we Włoszech. W starożytnym Egipcie i Grecji popularne były tzw. chlebowe placki pokryte warzywami, przyprawami i oliwą z oliwek. Były to jednak dość skromne dania, które nie przypominały raczej współczesnej pizzy, takiej jaką my znamy. Klasyczna pizza pachnąca ziołami, pomidorami i serem narodziła się dopiero w Neapolu około 1830 roku.

#2 Na cześć włoskiej królowej

Pizza Margherita, którą znamy, powstała na cześć królowej Margherity di Savoia (Małgorzata Sabaudzkiej), dla której neapolitański piekarz upiekł specjalne zamówienie – pizzę w kolorze flagi włoskiej. Margherita stworzona była na bazie białego sera mozzarella, sosu pomidorowego oraz zielonej bazylii. Jak głosi legenda, pizza tak smakowała królowej, że została nazwana jej imieniem. Ile w tym prawdy? Do końca nie wiadomo, ale przecież w każdej legendzie jest ziarnko prawdy.

#3 Najdroższa pizza świata

Najdroższa pizza świata kosztowała niecałe 3 tysiące dolarów, co w przeliczeniu daje nam ponad 9 tysięcy polskich złotych. Została ona przygotowana przez kucharzy z restauracji Industry Kitchen w Nowym Jorku w USA 24 kwietnia 2017 roku. Rekordowo droga pizza wykonana była na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy, na spodzie znajdowały się płatki z 24 karatowego złota. Aby była jeszcze bardziej kosztowna, kucharz dodał do niej jedne z najcenniejszych składników świata: czarny kawior i pasztet foie gras. By skosztować najdroższej pizzy świata, trzeba ją zamówić około 48 godzin wcześniej. Wszystko za sprawą tak wykwintnych i trudnych do pozyskania składników.

#4 Największa pizza świata

117 metry i 97 centymetrów tyle ma największa pizza świata, którą upiekli Włosi i tym samym pobili rekord Polaków. Do upieczenia tej gigantycznej pizzy zużyto około 2 ton mąki, kilkaset kilogramów mozzarelli, 30 kilogramów bazyli i wiadra sosu pomidorowego. Podczas festynu w toskańskim mieście 50 włoskich pizzaioli postanowiło rzucić wyzwanie Polakom, którzy w 2010 roku przygotowali na krakowskich Błoniach pizzę o długości ponad 1010 metrów.

ciekawostki o pizzy 300x200

#5 Pizza hawajska nie pochodzi z Hawajów

Początki pizzy hawajskiej szacuje się na lata 60. XX wieku. Pewien grecki imigrant, który prowadził wraz z braćmi restaurację w Kanadzie z fast foodami kuchni amerykańskiej, postanowił pewnego dnia eksperymentować, zmieniając smak oryginalnej włoskiej pizzy. Chciał wypróbować połączenie smaku szynki, sera i egzotycznego owocu, jakim jest ananas. Jak się później okazało, nowy smak pizzy przypadł do gustu nie tylko autorom dania, ale również wielu ludziom na całym świecie.

#6 Sobota = dzień pizzy

Podobno najwięcej pizzy zjada się w sobotnie wieczory. Zdziwieni? Bo my wcale.

#7 Najdłuższa pizza na świecie

Wiemy, gdzie powstała najdłuższa pizza świata – w miejscowości Fontana w stanie Kalifornia w USA i tym samym w czerwcu 2017 roku został pobity rekord Guinnessa na najdłuższą pizzę świata, która mierzyła dokładnie 1930,39 m długości. Pizza ta została przygotowana z 8 ton ciasta, około 2,5 tony sosu pomidorowego i ponad 1,5 tony mozzarelli. W prace nad przygotowaniem pizzy zostało zaangażowane ponad 100 osób, a sam proces jej wyrobu zajął koło 54 godziny. Po przygotowaniu pizza została rozdana pomiędzy kilkoma instytucjami charytatywnymi.

#8 Ulubiona pizza Polaków

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że pizza to jedno z najchętniej zamawianych dań przez Polaków i nie tylko. Ale, czy wiemy, po jaką pizzę najczęściej sięgamy? Polacy najchętniej zamawiają pizzę z pieczarkami. Do tego dobieramy również: kurczaka, pomidory, szynkę, salami, cebulę, paprykę, oliwki, kukurydzę. Wśród dodatków mięsnych zdecydowanie wygrywa kurczak. Dużą popularnością cieszy się również pizza Hawajska z ananasem i szynką. Jesteśmy ogromnymi miłośnikami nie tylko pizzy, ale również sosów do niej. Najbardziej lubimy sos czosnkowy. Na drugim miejscu jest sos pomidorowy, a na trzecim majonezowy.

#9 Międzynarodowy Dzień Pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego. I choć pizzę zamawiamy średnio kilka razy w miesiącu, to właśnie w Międzynarodowy Dzień Pizzy można ją jeść w dowolnych ilościach i bez żadnych wyrzutów sumienia.

#10 Dlaczego pizza jest okrągła?

Otóż dzięki okrągłemu kształtowi pizzę łatwiej się piecze w piecu opalanym drewnem i kroi. Natomiast powstałe po przecięciu trójkąty ułatwiają jej jedzenie. Teraz pewnie wielu z Was zastanawia się, dlaczego okrągłą pizzę wkłada się do kwadratowego, a nie okrągłego pudełka? Tutaj wchodzą względy ekonomiczne. Produkcja kwadratowego pudełka jest po prostu tańsza. Ponadto wyciągnięcie pizzy z okrągłego pudełka byłoby – zdaniem niektórych – trudniejsze. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pizzy domowej, bo pizze robione w polskich domach często są kwadratowe.