Pizza Neapolitana – klasyczny smak, który wrócił do łask
Idealnie płaska i chrupiąca pizza to marzenie nie jednego smakosza, jednak mało kto wie, że pierwsze potrawy tego typu wyglądały inaczej. Ciasto było obficie polane sosem pomidorowym i oliwą z przyprawami, a smaku dodawał delikatny wiejski ser bawoli. Ostatnie lata to wzrost popularności różnej maści food tracków i prostego jedzenia, na czym zyskuje też klasyczna pizza neapolitańska.
Czym jest pizza neapolitańska?
Pizza neapolitańska to jeden z najprostszych włoskich placków. Uboga ilość składników pozwala poczuć prawdziwy smak ciasta, które nierzadko wyrasta nawet kilka dni. Samo ciasto bez składników określa się jako focaccia i bywa serwowane solo, jako przystawka lub dodatek do lekkiego posiłku.
Wielbiciele masowo wyrabianej pizzy z dużą ilością składników mogą poczuć się zawiedzeni. Pizza neapolitańska często jest wilgotna i przypalona na brzegach, co nie zawsze prezentuje się zachęcająco. Na szczęście ciasto nadrabia smakiem, którego trudno szukać gdzieś indziej. Jeśli uwielbiasz prostą kuchnię, to pizza neapolitańska z pewnością podbije Twoje serce.
Dlaczego pizza neapolitańska jest taka szczególna?
Pizza neapolitańska jest jedyna w swoim rodzaju. Została uznana za skarb narodowy i dodana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sam sposób jej wyrabiania jest ujednolicony przez włoskich mistrzów pizzeryjnych, którzy przyznają pizzeriom spełniającym ich warunki specjalne certyfikaty. Oto kilka porad od Associazione Verace Pizza Napoletana:
- ciasto wykonujemy jedynie z kilku składników: wody, drożdży, mąki i soli. Średni czas wyrastania to aż 8 godzin;
- ciasto ugniatamy tylko rękami, bez użycia mieszalników i mikserów wolnoobrotowych. Ręczne wyrabianie pozwala idealnie napowietrzyć ciasto, dzięki czemu brzegi stają się pysznie miękkie i puszyste, z chrupiącą skórką;
- pizzę wypiekamy w piecu opalanym drewnem przez około 60 sekund – temperatura powinna osiągnąć niemalże 500 stopni Celsjusza;
- optymalna wielkość pizzy neapolitańskiej to 34 cm. Rant powinien mieć około 1-2 cm wysokości.
Czym różni się pizza neapolitańska od rzymskiej?
Wydawałoby się, że pizza rzymska jest tym samym plackiem, jednak różni je grubość ciasta. W skrócie można powiedzieć, że pizza rzymska wygląda jak nierozwałkowana neapolitańska. Na całej powierzchni jest puszysta i miękka, a jej brzegi są podniesione. Grube ciasto pomaga utrzymać sporą ilość sosu i sera.
Jak znaleźć pizzę neapolitańską w restauracjach?
Nie każda restauracja opisuje najprostsze placki jako “pizza neapolitańska”. Niektóre z nich będą miały inne określenia, jednak po lekturze naszego postu bez trudu rozpoznacie ulubiony placek. Zgodnie z tradycją pizza neapolitańska występuje w kilku wariantach, które nieznacznie różnią się składnikami, jednak podstawa i sposób wykonania pozostaje ten sam. Pizzę neapolitańską spotkamy też jako:
- pizza marinara – placek z dodatkiem czosnku, pomidorów, oliwy, oregano i bazylii. Marinara jest nieco pikantniejsza niż typowa Neapolitana, jednak nie zawiera sera;
- pizza quattro stagioni – kolorowa odmiana Neapolitany. Podaje ją się z szynką prosciutto, karczochami, pomidorami, czarnymi oliwkami i pieczarkami. Nazwa oznacza 4 pory roku, a składniki rozmieszcza się w 4 równych częściach;
- pizza Margherita – placek z pomidorem, mozzarellą, bazylią i oliwą. Margherita najbardziej przypomina naszego klasyka i właściwie nim jest. Nazwy można używać wymiennie, a każda restauracja zrozumie, o co pytamy;
Do znanych odmian pizzy neapolitańskiej należą również sycycylijska i capricciosa. Pierwsza to klasyczne prostokątne ciasto, jednak wyróżnia je to, że ser ukryto pod sosem – Włosi nazywają ją też sfincione. Capricciosa to z kolei pizza neapolitańska uzupełniona o pieczoną szynkę, grzyby i karczochy. Niektórzy serwują ją też z oliwkami, bazylią oraz jajkami.
Ile lat ma Pizza Neapolitana?
Według historyków pierwsze piece do wyrobu ciasta typu foccacia wytwarzano już w I wieku. Stąd można się domyślać, że placek uzupełniano też innymi składnikami i właśnie tak powstawały kiedyś pizze neapolitańskie. Z kolei pierwsze wzmianki o klasycznej pizzy pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku.
Jak jeść pizzę neapolitańską?
Pizza neapolitańska jest robiona na bardzo cienkim cieście, które ugina się pod ciężarem składników. Włosi nie kroją placka na kawałki, gdyż utrudniałoby to jedzenie pizzy. Najłatwiej Nepolitanę zjeść za pomocą noża i widelca. Dzięki temu unikniemy pobrudzenia się sosem pomidorowym, a także nie będziemy frustrować się opadającym ciastem. Pamiętajmy, że Neapolitana to najszlachetniejsza ze wszystkim pizz, a spożywając ją kulturalnie, możemy oddać jej hołd.
Pyszną Pizzę Neapolitana oraz inne rodzaje pizzy możesz wypróbować w Pizzerii Capri New. Polecamy – pizza kraków z dostawą do domu i na miejscu, w lokalach w Krakowie.
Najnowsze komentarze