Oryginalna włoska pizza – jak się ją przygotowuje we Włoszech?

Gru 7, 2018 | Pizza na świecie | 0 komentarzy

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie. Można ją zjeść praktycznie w każdym zakątku świata. Jednak nie w każdym miejscu na świecie, zjemy tą prawdziwą włoską pizzę. Jaka zatem powinna być pizza przygotowywana według tej prawdziwej włoskiej receptury?

Włoska pizza – skąd się tak naprawdę wzięła?

Pierwszych amatorów pizzy można szukać w starożytnym Egipcie oraz Rzymie. Wówczas był to płaski placek (focaccia) przygotowywany w różnych formach i z różnymi dodatkami. Były to jednak bardzo skromne potrawy, które powstawały z mąki i wody. W starożytnym Egipcie pełniły głównie funkcję płatniczą. W Rzymie focaccie przyprawiano ziołami i serem.

Klasyczna pizza kuchni włoskiej, taką jaką my znamy, czyli pachnąca ziołami i pomidorami, narodziła się dopiero w 1889 roku w Neapolu. Wydarzeniem, które rozsiało pizzę, była wizyta królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej (Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia). Znany kucharz Don Raffaele przygotował z tej okazji specjalną pizzę dla królowej w kolorach włoskiej flagi z mozzarellą, bazylią i pomidorami. Królowa była pod wrażeniem pizzy i na jej cześć została ona nazwana Margheritą, z kolei kucharzowi Don Raffaele przypisuje się jej stworzenie.

Rodzaje oryginalnej włoskiej pizzy

Nawet we Włoszech istnieje kilka rodzajów przyrządzania włoskiej pizzy, ale najogólniej włoskie pizze dzieli się na dwa rodzaje: rosa i bianca. W rosie spód wyłożony jest sosem pomidorowym, natomiast w biance skropiony samą oliwą. W Rzymie i okolicach najpopularniejsza jest pizza romana o bardzo kruchym spodzie. Natomiast na południu króluje pizza neapolitańska, która ma chrupiące brzęki i miękki środek. Włoska pizza ma również kilka wariantów smakowych. Klasyczne smaki pizzy to m.in.:

  • margherita (pomidory, mozzarella i bazylia);
  • marinara (pomidory, czosnek, oregano i oliwa);
  • neapolitana (filety anchois, pomidory, mozzarella plus dekoracja z kaparów);
  • sfincione – zazwyczaj prostokątna, ser ukryty pod sosem, zawiera niewiele dodatków;
  • capricciosa – szynka, pieczarki, pomidory, karczochy i oliwki.

Czym wyróżnia się prawdziwie włoskie ciasto?

Włoskie ciasto jest chrupiące, delikatne i rozpływa się w ustach. Przede wszystkim musi być ono bardzo dobrze wyrobione. Ogromne znacznie ma mąka, którą wykorzystuje się do jego przygotowywania. Najlepszą jest mąka typu 00 (Włosi mają zazwyczaj specjalną mąkę na pizzę). Oczywiście ciasto musi być wyrabiane ręcznie, wielu Włochów nie używa nawet do tego wałka. We Włoszech pizze zjada się zarówno na cienkim, jak i na delikatnie grubszym spodzie – jest to uzależnione od regionu. Bez względu jednak od tego, na jakim cieście jest przygotowana pizza, zawsze jest ono delikatne w smaku i nie dominuje nad całością. Oczywiście nie bez znaczenia jest również sposób wypieku. Ciasto piecze się w piecu chlebowym w wysokiej temperaturze (ponad 400 stopni Celsjusza) i najlepiej na kamieniu. Czas wypieku takiego ciasto to dosłownie kilka minut. Przed pieczeniem placek omaszczony jest oliwą lub sosem pomidorowym (rzadziej), a na jego wierzchu kładzie się określone składniki.

pizza neapolitanska 300x201

Włosi wiedzą co to umiar

Prawdziwy włoski pizzaiolo nigdy nie zgodzi się na to, aby przekroczyć dozwoloną ilość składników (od 3 do 5) lub wprowadzić zmiany w klasycznych połączeniach smaków, które dla Włochów są wręcz święte. Włoska pizza zawsze zawiera świeże i oryginalne produkty z Italii, takie jak pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych oraz mozzarellę z mleka bawolic. W przypadku wyrobów włoskich ilość jest mniej ważna niż jakość, bo to właśnie od jakości składników zależy ostateczny smak całej pizzy.

Im dalej na południe Włoch, tym pizza jest skromniejsza. Wynika to z tego, że południowe rejony Włoch zawsze były skromniejsze i biedniejsze. Tylko na północy Włoch kładziono na pizzę dodatkowo kawałeczki szynki prosciutto, co raczej było niespotykane na południu.

Żadnego ketchupu

Żaden Włoch nie zgodzi się na zabicie smaku włoskiej pizzy ketchupem lub – uwielbianym zwłaszcza przez Polaków – sosem czosnkowym czy majonezem. Sos do pizzy jest już na pizzy i naprawdę nie ma sensu polewać jej niczym więcej, co najwyżej oliwą, która wydobywa całą esencję smaków.

A jak Włosi zjadają pizzę?

Oryginalna włoska pizza jest podawana prosto z pieca, dlatego powinno się ją spożyć maksymalnie 5-6 minut po wyjęciu. Znajdą się tacy Włosi, którzy jedzą ją widelcem i nożem, ale większość z nich robi to rękami. Kawałek pizzy przed zjedzeniem zgina się na pół. Jest to najwygodniejszy sposób jedzenia tego włoskiego przysmaku również w Polsce.