Czy pizza hawajska naprawdę pochodzi z Hawajów?
Pizza hawajska, czyli ta z dodatkiem ananasa i szynki znajduje się w menu praktycznie każdej pizzerii. Jedni ją kochają, a drudzy nienawidzą – jedno jest jednak pewne – wobec pizzy hawajskiej nie można przejść obojętnie. Pomimo to jednak wielu z nas nadal nie wie, skąd wziął się pomysł na takie połączenie smaków. Nazwa może sugerować, że pizza hawajska pochodzi z Hawajów…a jak jest naprawdę?
Skąd naprawdę wzięła się pizza hawajska?
Pizza hawajska uchodzi za najbardziej kontrowersyjną pizzę na świecie. Choć nazwa wprost sugeruje, że pizza ta mogłaby powstać na Hawajach, to nie stamtąd pochodzi oryginalna kombinacja smaków. Początki pizzy hawajskiej sięgają około 1962 roku. To właśnie wtedy grecki imigrant i restaurator jednocześnie – Sam Panopoulos – miał wizję nowego dodatku do pizzy w postaci ananasa. Panopoulos wraz z braćmi prowadził w Kanadzie restaurację i pewnego dnia postanowił trochę poeksperymentować, zmieniając smak klasycznej włoskiej pizzy. Wybór padł na ananasa, którego położył obok sera i szynki. Było to trochę w formie zabawy po to, aby sprawdzić, jak takie połączenie będzie smakować, o czym sam autor otwarcie powiedział w wywiadzie udzielonym kilka lat później. Okazało się, że takie połączenie przypadło do gustu nie tylko właścicielowi, ale również ludziom na całym świecie. Warto dodać, że sam pomysłodawca nigdy nie zdecydował się na opatentowanie pizzy hawajskiej. W 1975 roku sprzedał kanadyjską restaurację i przeprowadził się do Ontario, gdzie również prowadził liczne lokale gastronomiczne.
Jaka była inspiracja do powstania pizzy hawajskiej?
Inspiracją do powstania pizzy hawajskiej była najprawdopodobniej kuchnia azjatycka, która bazuje na połączeniu smaku kwaśnego i słodkiego. Z kolei nazwa pizzy została “zapożyczona” od marki puszek, w których był pakowany jej główny składnik, czyli ananas.
Z perspektywy czasu można uznać, że dodatek ananasa do pizzy przyjął się w wielu krajach na całym świecie, co można uznać za bardzo udany eksperyment. Pizza hawajska, pomimo że serwowana jest w wielu pizzeriach, nie tylko w Polsce, nadal budzi oburzenie wśród Włochów. W Polsce natomiast z całą pewnością można stwierdzić, że ananas do pizzy się przyjął, o czym świadczy raport Talerz Polaka, według którego ponad 25% Polaków jako dodatek do pizzy wybiera właśnie ananasa.
Pizza hawajska – nie taka zła, jak ją malują
Choć Włoch pewnie pizzy hawajskiej nie wybierze, trudno nie przyznać, że połączenie szynki z ananasem i serem – choć wydaje się kuriozalne – dla wielu osób jest wyjątkowo smaczne. Wytrawny smak przełamany słodyczą daje przyjemność wielu podniebieniom na całym świecie. Słodycz ananasa idealnie łączy się zarówno z kwaśnymi, jak i ostrymi smakami.
A co o pizzy hawajskiej powiedział słynny restaurator?
O tym, że pizza hawajska może budzić kontrowersje, świadczy wypowiedź słynnego restauratora i krytyka kulinarnego – Gordona Ramsaya. Szkot zamówił pizzę hawajską przez telefon podczas programu „The Nightly Show”. Poprosił publiczność siedzącą na widowni o wybór składników do pizzy. Jeden z nich zasugerował, aby to był ananas. Jego odpowiedź była krótka i treściwa i brzmiała mniej więcej tak „Nie kładź pieprzonego ananasa na pizzy” – krzyknął do jednego z widzów, zatykając mikrofon swojego telefonu. Tak więcej można przypuszczać, że Gordon Ramsay chyba nie jest zwolennikiem połączenia ananasa i szynki.
Pomimo wielu kontrowersji, jakie wzbudza pizza hawajska, z pewnością pomysł Sama Panopoulosa na zawsze zapisze się w tradycji przygotowania pizzy i trudno będzie go wymazać z menu wielu pizzerii na całym świecie.
A Wy już próbowaliście pizzę hawajską? Naszła Was ochota na pizzę z dodatkiem szynki i ananasa? Możecie ją zamówić na przykład w Pizzerii Capri New. Sprawdźcie już teraz – najlepsza hawajska pizza kraków w Capri New!
Najnowsze komentarze