Co wpływa na smak pizzy?
Czy zastanawialiście się kiedyś, od czego zależy ostateczny smak pizzy? Oczywiście każde zestawienie składników ma znaczenie, ale dlaczego pizze o takim samym składzie w różnych miejscach smakują inaczej? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym zgłębimy temat tego, co wpływa na smak pizzy.
Z czego składa się pizza?
Pizza, jedno z dań, które jest najczęściej wskazywane jako ulubione przez ludzi na całym świecie. Przysmak popularny jest praktycznie w każdym kraju, choć w różnych rejonach wygląda i smakuje nieco inaczej. Na pizzę składa się pyszne ciasto (cienkie lub grube), sos (najczęściej pomidorowy), ser (np. mozarella) oraz różnego rodzaju dodatki (warzywa, mięso, ryby, owoce morza, owoce, grzyby itp).
Rodzaj ciasta a smak pizzy?
Jednym z najważniejszych, choć zazwyczaj niedocenianych, elementów, które wpływają na smak pizzy, jest ciasto. Chodzi zarówno o jego formę, to czy będzie delikatne, cienkie i chrupiące, czy może grubsze, puszyste, ale również o jego skład. Ten jest często owiany tajemnicą pizzermana. Odpowiednio dobrane składniki, rodzaj mąki (ma ogromne znaczenie), drożdże, a nawet sposób i czas jej wyrabiania – to właśnie to wszystko zadecyduje o tym, jak będzie smakował gotowy wybór.
Proces wypiekania pizzy – czy wpływa na jej smak?
Dużą różnicę w smaku może stwarzać sam sposób jej wypiekania. Pomijając już to, czy nie dojdzie do jej nadmiernego przypieczenia. Bardzo ważna jest zarówno temperatura, w jakiej się piecze pizzę, jak również czas tej czynności. Część pizzerii chwali się rodzajem posiadanego pieca (np. że jest opalany drewnem), bo ma on znaczenie dla smakowego odbioru dania. Dlaczego? Ponieważ w każdym rodzaju pieca inaczej będzie rozchodzić się temperatura, może (lub nie) dochodzić do jej spadków czy nagłych wzrostów. Ciasto drożdżowe, z którego powstaje nasza ulubiona potrawa, lubi ciepło i może zmieniać smak w zależności od temperatury czy jej stałości. Z tego powodu np. domowe pizze smakują już inaczej niż te z pizzerii – w domowych warunkach bowiem nie uzyskamy aż tak wysokich temperatur jak w specjalistycznych piecach. Dodatkowo stosowane specjalne podkładki kamienne oddają ciepło i pieką pizzę od dołu przy równoczesnym grzaniu pieca od góry.
Rodzaj sosu i jego rola dla smaku pizzy
Kolejnym punktem do ostatecznego smaku pizzy jest rodzaj sosu. Oczywiście ten sam zestaw dodatków z innym sosem, da nam zmieniony smak. Najczęściej w pizzeriach wykorzystuje się sosy czerwone – pomidorowe oraz białe – oparte o śmietanę (z dodatkiem czosnku, cebuli i ziół). Kolosalną różnicę dla smaku pizzy będzie miało to, jak ten sos został wykonany, niezależnie już od jego odmiany. Weźmy jako przykład najpopularniejszy pomidorowy. Część niskiej jakości pizzerii korzystać będzie z sosów gotowych lub przygotowywanych z baz w kartonikach czy puszkach. Jednak ci najlepsi sosy wykonują sami, z najlepszych, świeżych i pełnych aromatów pomidorów. Odpowiednia ich obróbka cieplna, odparowanie i naturalne zagęszczenie (oraz kilka tajemnych trików) da nam aromatyczny i pełen smaku sos. Absolutnie nie da się go porównać do “gotowców”.
Jakość składników – klucz do wysokiej jakości
Nie da się ukryć, że istotą smaku jest również jakość półproduktów i to wszystkich. Nieświeże warzywa, stare ciasto, produkt seropodobny zamiast wysokiej jakości sera – to wszystko sprawi, że gotowa pizza nie będzie dobrze smakować, niezależnie od tego, jaki smak wybierzemy. Wiele pizzerii wpada w błędne koło – nie ma klientów, więc stosuje tanie półprodukty lub co gorsza, mrożone, by ich straty były jak najmniejsze. Jednak żaden smakosz nie wróci do miejsca, w którym pizza tworzona jest z tak marnych składników.
Ser – serce każdej pizzy
Jednym z najważniejszych składników ciast, tuż za ciastem i sosem, jest ser. Najczęściej będzie to mozarella, ale można spotkać pizze z innymi serami. Niezależnie od jego rodzaju, ser powinien być świeży, z dobrym składem (bez zbędnych ulepszaczy), bez spulchniaczy. Oczywiście ważny jest również sposób przechowywania sera, by nie popsuł się na żadnym etapie przygotowań. Koneserzy pizzy powiedzą również, że ser powinien być do pizzy dodany w odpowiednim momencie, tak, by się nie przypalił i zdążył odpowiednio rozpuścić.
Przyprawy – kropka nad “I”
Żadna pizza nie obędzie się od odpowiedniego doprawienia. Może być one stosowane do sosu, ciasta, mięsa, warzyw lub na ostatnim etapie, kiedy przyprawiana jest cała pizza. Pizzermani mają swoje mieszanki, których skład nikomu nie zdradzają. Z pewnością jednak można założyć, że wpływają na smak całej pizzy. Oczywiście smak jest kwestią indywidualną i każdemu z nas może przypaść do gustu inna pizza.
Co decyduje o smaku pizzy?
Jak widać, jest wiele zmiennych, które decydują o tym, jak ostatecznie będzie smakować pizza. Ważne jest, by wszystkie składniki były świeże i wysokiej jakości. Dodatkowo powinny być odpowiednio przechowywane i w określony sposób poddane obróbce termicznej. Ciasto, ser, mięso, warzywa, przyprawy – to kompozycja wszystkich da nam idealną całość.
Najnowsze komentarze