Jaką pizzę kochają Amerykanie?
Mówi się, że prawdziwą włoską pizzę poznaje się po cieście, które powinno być cieniutkie i chrupiące. Jednak nie mniej ważne są również dodatki. Ale uwaga: tutaj ilość jest mniej ważna niż ich jakość. Pizza włoska to nie więcej niż 3 składniki, które kładzie się na placku omaszczonym oliwą. W zależności od rodzaju pizzy mogą to być pomidory, mozzarella, bazylia, oregano, filety anchois czy warzywa. I co najważniejsze – do włoskiej pizzy nie podaje się sosu ani ketchupu, a jedynie prawdziwą oliwę. Ciekawostką jest, że im bliżej na południe, tym pizza jest skromniejsza, co wynika z faktu, że południowe rejony Włoch zawsze były nieco uboższe.
Wiemy już, jak wygląda oryginalna pizza włoska. A jakie pomysły na to pyszne danie mają Amerykanie?
Kiedy pojawiła się pizza w Ameryce?
Recepturę pizzy do Stanów Zjednoczonych przywieźli emigranci z Włoch, a pierwsza amerykańska pizzeria powstała na początku XX wieku w nowojorskich Małych Włoszech. Pracownik lokalu – Antonio Totonno Pero – robił pizzę, którą następnie sprzedawał za 5 centów. Wówczas niestety mało kogo było stać na taką pizzę. Jedyne, na co mogli sobie pozwolić nowojorczycy, to pojedynczy kawałek, który otrzymywali zawinięty w papier. Z czasem coraz bardziej popularna stała się pizza w kawałkach (pizza slice), co niejako było odpowiednią na nowojorskie tempo życia. Nowojorczycy żyją w ciągłym biegu, a tym sposobem mogli wziąć kawałek pizzy do ręki i mknąć dalej.
Pizza nowojorska
Wśród Amerykanów pizza stała się tak popularna, że wytworzył się nawet własny styl pizzy, zwany stylem nowojorskim. Jak najkrócej można scharakteryzować pizzę nowojorską? Jest to pizza amerykańska prawie jak włoska, co oznacza, że wywodzi się bezpośrednio od pizzy neapolitańskiej. Pizzę nowojorską charakteryzuje ręcznie wyrabiane cienkie ciasto. Ponieważ jest to pizza sprzedawana na wynos, ciasto musi być elastyczne do tego stopnia, by bez problemu można było kawałek złożyć na pół. Nowojorska pizza w podstawowej wersji składa się z sosu pomidorowego i sera mozzarella – obowiązkowo oryginalnego. W zależności od wariantu dodatkowe składniki układa się już bezpośrednio na serze. Pizza ma z reguły średnicę 45 cm, którą i tak dzieli się na 8 równych kawałków. Takie kawałki wśród Amerykanów uznawane są za “uliczne przekąski” lub po prostu określane mianem fast foodu. Wyjątkowy smak ciasta uzyskuje się dzięki specjalnej mące wysocoglutenowej. Najpopularniejszymi przyprawami stosowanymi do podkreślenia smaku pizzy nowojorskiej są: oregano, starty parmezan, papryczki chili i granulowany czosnek. Pizze nowojorską jada się głównie w Nowym Jorku, Connecticut i New Jersey.
Jaką jeszcze pizzę jedzą Amerykanie?
Pizza nowojorska to nie jedyna odmiana pizzy, w której zakochali się Amerykanie. Drugą równie popularną odmianą pizzy amerykańskiej, jest odmiana Chicago. Pizza Chicago ma raczej niewiele wspólnego z prawdziwą włoską pizzę. Piecze się ją w głębokim naczyniu, co sprawia, że ciasto jest grube i wyrośnięte. Do tego dochodzi gruba warstwa składników, co czyni z niej bardzo kaloryczną przekąskę.
W okolicach Bostonu popularnością z kolei cieszy się pizza barowa, przez niektórych nazywana pizzą z tawerny. Podaje się ją najczęściej w pubach i barach (stąd też jej nazwa). Tej odmiany się nie piecze, a… smaży! Pizza jest niewielkich rozmiarów, przygotowuje się ją na cienkim cieście i niemal w całości pokrywa serem, co sprawia, że do złudzenia przypomina tartę.
Pizza Grecka w Ameryce? Tak to możliwe. Greccy emigranci wylansowali w USA modę na pizzę pieczoną w pełniejszym naczyniu z typowo greckimi dodatkami, czyli fetą i oliwkami. Cieszy się ona popularnością zwłaszcza wśród wegetarian.
Mylnie by się mogło wydawać, że pizza hawajska pochodzi z Hawajów. Otóż pizza hawajska została spopularyzowana przez Kanadyjczyków. Oprócz ananasa na placku znajduje się zazwyczaj szynka lub boczek. Opcjonalnie można do niej dodać również pieczarki albo papryczkę.
A Ty jaką pizzę lubisz? Wybrałbyś/abyś pizzę włoską, czy może amerykańską?
Najnowsze komentarze